Skip to main content

Dacă cumva ai trecut prin piață, nu se poate să nu fi observat ca a apărut spanacul, Trebuie să recunosc că până de curând nu eram mare fan, dar am descoperit ceva rețete și acum îl cumpăr cu kilogramul. Și cel congelat (nu mărunțit, ci întreg cu frunze) e destul de bun și mai ales cu niște paste, pfff merge de minune.

Dacă nu ai observat până acum, mie cam îmi plac așa aromele asiatice, așa că nu are rost să îți spun cât de des voi face salata asta. Nu prea poți să o mănânci așa goală. dar merge super bine alături de pește, pui, vita  chiar si porc. Foarte versatilă. Și super sănătoasă.

Dacă cumva nu ai spanac proaspăt, folosește-l pe cel congelat. Dar îl recomand pe cel proaspăt! Cât despre codițe, ele normal se rup. Dar am nimerit un spanac atat de fraged încât l-am folosit așa întreg. A iesit super bun.

Pentru o garnitură pentru 2 persoane:

  • 100 – 150 grame de spanac proaspăt
  • 1 linguriță de sos de soia
  • 1- 2 lingurițe de ulei de susan
  • 1 cățel mic de usturoi
  • semințe de susan
  • opțional – puțină zeamă de lămâie

Instrucțiuni:

  1. Se toarnă peste spanacul spălat apă clocotită și se lasă 10 -20 de secunde până când se înmoaie.
  2. Se scurg frunzele și se storc bine de apă. Foarte, foarte bine.
  3. Cățelul de usturoi se pisează și se amestecă cu uleiul de susan și sosul de soia.
  4. Se toarnă peste spanacul scurs, se pun semințele de susan și se poate stropi și cu puțină zeamă de lămâie. Poftă să aveți!

 

 

salata spanac asiatica

salata spanac asiatica

Leave a Reply